Křivatec rolní je malá 5-15 cm vysoká bylina z čeledi liliovitých. Je to cibulovina, dříve naprosto běžná, ve svých nejslavnějších dobách považovaná spíše za plevel. Dnes se však řadí mezi silně ohrožené druhy české přírody a běžnější je na jihu a jihovýchodě Evropy. Obdivovat tuto květinu můžeme časně zjara, většinou kvete na přelomu března a dubna – nevykvétá však každý rok.
Křivatec rolní není původní rostlina naší země, zavlečen sem byl kdysi dávno, pravděpodobně s rozvojem vinic. Ve vinicích ho můžeme najít i dnes, ale jednalo by se o opravdu velice vzácný nález. Používání chemie a hluboká orba zařadilo kdysi velmi vytrvalý plevel až mezi silně ohrožené druhy naší přírody. Dnes se za křivatcem rolním musíme vydat na suché rozrušené trávníky, stepi, meze a dokonce snad i do akátových lesíků. Roste po našem území velmi roztroušeně a ostrůvkovitě, ale na druhou stranu takové ostrůvky jsou roztroušeny opravdu po celé ČR a možnost objevit časně zjara tuto rostlinu má snad každý z nás.
Reklama
Mezi hlavni poznávací znaky mezi ostatními křivatci patří hustě chlupatá okvětní stopka, kterou disponuje už jen křivatec český. Od něj se pak dá rozlišit například tvarem okvětních lístků, které jsou v případě křivatce rolního špičatě zakončené. Křivatec rolní by měl mít oproti křivatci českému také bohatší květenství (až 15 květů). Květ je, stejně jako u ostatních křivatců, žlutý.