Černýš rolní je velice zajímavý polní plevel, který stejně jako spousty dalších dříve běžných polních plevelů je v dnešní době na ústupu. Za to může především změna polního hospodářství v posledních desetiletích. Zemědělcům se ale není co divit. Černýše se zbavovali záměrně. Pokud se totiž při sklizni dostala do obilí semena černýše, byla mouka z takové sklizně nahořklá a zbarvená do černa. Odtud pochází i název černýš. Rostlina černýše zcela zčerná i při sušení. Může za to látka zvaná aukubin, která se při sušení změní v tmavé barvivo. Tato látka je i příčinou toho, proč je tato rostlina označována za jedovatou. A označována je právem, v minulosti bylo zaznamenáno několik otrav hospodářských zvířat po spasení těchto rostlin. Dnes je černýš rolní vzácnější a je uveden v červeném seznamu cévnatých rostlin ČR, a to v kategorii C3.
Rostlina je to nádherná, svým vzhledem jedinečná a nezaměnitelná. Nicméně v zahradách se s ní nepotkáme. Zahrádkáři se černýši vyhýbají. Jednak se hodně zahrádkářů vyhýbá jedovatým rostlinám a druhý problém tkví v tom, že černýš patří mezi poloparazitické rostliny. To znamená, že se černýš dokáže živit i jako parazit – kořeny se přisaje k jiné rostlině, kterou využije jako hostitele a bere jí živiny. Tím druhá rostlina minimálně strádá a na zahradách to rozhodně není vítaný jev.
Černýše dnes najdeme podél některých cest a na různých mezích a stráních, a to především v teplejších částech naší země.
Reklama