Jaterník podléška je jedna z nejtypičtějších jarních rostlin našich listnatých lesů, rozšířená napříč celým naším územím, snad až na Karpaty, kde je jaterník vzácnější. I když barva květů může být dosti variabilní (od téměř bílých až po různé růžové odstíny), tak jednoznačně nejtypičtější jsou jeho modrofialové květy.
Dalšími typickými znaky jsou dlouhé chlupaté řapíky a trojlaločné listy, které trochu připomínají játra. Tato podobnost vedla k rodovému jménu – jaterník. Listy jaterníku se i dnes používají při léčení jaterních a žlučníkových onemocnění. Nejvíce účinných látek v nich je po odkvětu rostliny. Oblíbeným způsobem zpracování bývala příprava směsi na výrobu náhražky černého čaje – k tomu sloužila směs s dalšími bylinkami (pampeliška, čekanka, heřmánek, řepík, třezalka a další).
Reklama
Druhové jméno jaterníku popisuje biotop, kde by měla rostlina především růst. A to pod lískami. Všeobecně je ale jaterník rozšířen ve všech listnatých a dokonce i smíšených lesech, není vázán jen na lísku.
Přestože se jedná o velmi rozšířenou jarní rostlinu, může být zajímavostí to, že například v Maďarsku je jaterník chráněn zákonem. Určitým nebezpečím pro jaterník může být rozšiřování smrkových monokultur, od nichž se ale naštěstí v poslední době hodně ustupuje.