Přírodní památka Svídovec se nalézá v jihovýchodním cípu přírodního parku Svratecká hornatina, severně od města Tišnov. Území se pne nad údolím říčky Lomničky. Celé území Svídovce se nalézá na vápencovém podkladě. Vápencové skalky na vrcholu dokonce vystupují z povrchu a je zde patrno několik již vytěžených vápencových skalek. Lidská činnost je zde ostatně patrná na více místech. Kromě vytěžených lůmků je zde starý ovocný sad a zbytky pastvin. Lokalita je bohatá na velké množství teplomilných druhů. Svídovec zaujímá rozlohu přibližně 27 ha, což je celkem málo, přesto tu najdeme několik odlišných území a každé z nich je něčím výjimečné.
Nad ovocným sadem se tyčí bývalé pastviny. Dnes je připomínají poslední stromy jalovců, které ostatní keře bohužel trochu pohlcují, což jak je známo jalovec nenese zrovna dobře. Pastviny jsou ale opravdu bohaté na teplomilnou květenu. Během května a června toho tu kvete asi nejvíce. Ve velkém tu kvete vikev tenkolistá, černýš rolní, čistec přímý, hadinec obecný, modřenec chocholatý, řepík lékařský, šalvěj přeslenitá či rozrazil ožankový. Zdejší louky jsou opravdu druhově velmi bohaté a některé z druhů co zde kvetou jsou minimálně v rámci regionu velmi vzácné.
Ještě zajímavější jsou vápencové skalky, které jsou za pastvinami. Zjara na těchto skalkách roztroušeně kvete koniklec velkokvětý. Roste tu asi v třiceti exemplářích, což ve srovnání s lokalitami na Jižní Moravě není mnoho, na druhou stranu dále na Vysočinu už možná koniklece ani nekvetou, proto se jedná o docela velkou vzácnost. Rostou zde i typické skalničky – rozchodník ostrý a lomikámen trojprstý, který patří mezi ohrožené druhy ČR a je dokonce i chráněn zákonem. A podle všech dostupných informací by právě zde na vápencových skalkách měla růst i vratička měsíční. To je malá kapradina, která patří mezi silně ohrožené druhy naší přírody. Bohužel se mi nepodařilo její výskyt zde potvrdit, budu se o to ale určitě snažit příští roky.
No a dostávám se k poslednímu místu této přírodní památky a tou je místní bučina s velmi bohatým bylinným patrem. Na jaře tu kvetou celkem tradiční rostliny jako jaterník podléška, hrachor jarní, či později konvalinka vonná. Při vstupu do tohoto lesa v květnu a červnu nás přivítají květy vzrostlých rostlin, a to přesněji zvonku broskvoňolistého a náprstníku velkokvětého. Ale to není to nejcennější co tu můžeme potkat. Mimo ně tu totiž kvete řada orchidejí. Roztroušeně tu kvetou vemeník dvoulistý a okrotice bílá. Tou nejvzácnější z nich je ale okrotice červená. Působivá orchidej, která patří mezi silně ohrožené druhy naší přírody. A roste tu hojně, je tu určitě přes sto rostlin.
A abych nezapomněl. Kvést by tady měl i vstavač vojenský. Ten tedy bude růst určitě někde na bývalých pastvinách, ne v lese. Nicméně nepotkal jsem ho. Co jsem dohledal tak by jeho populace neměla být moc velká, ale jelikož se jedná o nepřehlédnutelnou rostlinu, tak stačilo jediné. Přijít na lokalitu o měsíc dřív. Tak snad jindy.
Reklama
Přírodní památka Svídovec podlé mého svým významem překračuje regionální význam. Botanicky se jedná o velmi cennou lokalitu, kterou doporučuji na přelomu května a června navštívit i lidem, kteří to sem mají třeba i trochu dál.